Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy?
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej, ale obawiałeś się związanych z tym kosztów? W Polsce istnieje wiele ulg podatkowych i preferencyjnych rozwiązań dla początkujących przedsiębiorców, które mogą ułatwić im start w biznesie. W tym wpisie przedstawimy najważniejsze z nich takie jak działalność nierejestrowa, ulga na start, preferencyjne składki ZUS.
Po co wprowadza się ulgi dla nowych przedsiębiorców?
Celem wprowadzenia ulg podatkowych i preferencyjnych rozwiązań jest zachęcenie do zakładania własnych firm oraz ułatwienie startu w biznesie. Dzięki temu początkujący przedsiębiorcy mają możliwość skupienia się na rozwijaniu swojego pomysłu, zamiast martwić się o koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jeżeli zależy Ci na gruntownym poznaniu wszelkich możliwych ulg i udogodnień dla nowych przedsiębiorców, możesz skontaktować się z biurem rachunkowym z Mikołowa lub innym. Pracownicy takich firm to specjaliści w dziedzinie podatków, ulg i rozliczeń.
Czym jest działalność nierejestrowa?
Działalność nierejestrowa to drobna działalność zarobkowa, którą można prowadzić bez konieczności wpisu w CEIDG i opłacania składek ZUS. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą postawić pierwsze kroki w biznesie, ale nie chcą jeszcze angażować się w pełne formalności związane z założeniem firmy. Działalność nierejestrowa pozwala na rozwijanie pomysłu i poszukiwanie klientów bez obciążenia biurokratycznym procesem rejestracji.
Aby prowadzić działalność nierejestrową, należy być osobą fizyczną i nie przekraczać w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia (od lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 3600 zł brutto, czyli 75% to 2700 zł brutto). Ponadto nie można wcześniej prowadzić działalności lub prowadzić ją, ale zaprzestać przynajmniej 5 lat przed chęcią skorzystania z działalności nierejestrowej.
Ulga na start - kiedy można z niej skorzystać?
Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, możesz skorzystać z ulgi na start. Przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej możesz skorzystać ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne (czyli emerytalne, rentowe oraz wypadkowe). Warunkiem jest bycie osobą fizyczną, podejmowanie działalności gospodarczej po raz pierwszy lub ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia albo zakończenia, niewykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy oraz niepodleganie ubezpieczeniu w KRUS.
Preferencyjne składki ZUS - co to oznacza?
Po upływie 6 miesięcy korzystania z ulgi na start nadal nie musisz opłacać składek na ubezpieczenia społeczne w pełnej wysokości. Masz bowiem możliwość skorzystania z preferencyjnych składek ZUS, które przez kolejne 24 miesiące będą obliczane od zadeklarowanej kwoty, która nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.